HISTORIA CIESZYŃSKICH JARMARKÓW

W sierpniu 2013 roku cieszyńska Pracownia “Pat the Cat”, będąca częścią firmy Wieczorek Enterprise, zorganizowała na Rynku Cieszyna pierwszy Cieszyński Jarmark Piastowski – imprezę, której głównym celem była promocja rękodzieła artystycznego i jego twórców z różnych zakątków Polski, a także samego Cieszyna i ziemi cieszyńskiej. W zamyśle pomysłodawców, Patrycji i Marcina Wieczorek z Pracowni “Pat the Cat”, wydarzenie miało być jednorazowe. Jednak ogromne zainteresowanie, zarówno ze strony twórców rękodzieła, jak i odbiorców imprezy, sprawiło, że w listopadzie tego samego roku odbył się kolejny jarmark – pierwszy Cieszyński Jarmark Świąteczny. Od tego czasu Pracownia “Pat the Cat” organizuje w Cieszynie imprezy jarmarkowe, które obecnie znane są w całym kraju, a także poza nim. Są to: Cieszyński Jarmark Piastowski, Cieszyński Jarmark Świąteczny (do 2018 r.), Cieszyński Jarmark Na Granicy (od 2019 r. - organizowany jako impreza towarzysząca Przeglądowi Filmowemu “Kino na Granicy”) i Jarmark św. Mikołaja (od 2019 r. - organizowany wspólnie z Miastem Cieszyn oraz Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury "Dom Narodowy").
 
Każdorazowo Cieszyńskie Jarmarki odwiedza kilkudziesięciu wystawców z różnych zakątków Polski, którzy prezentują na Rynku nadolziańskiego grodu swoje wyroby. Można wśród nich znaleźć biżuterię artystyczną, oryginalne prezenty, dekoracje, przedmioty użytku codziennego, ale też maskotki, zabawki, ubrania, witraże, ceramikę, wyroby z drewna i wiele innych. Łączy je to, że są wykonane ręcznie i z sercem, niepowtarzalne i oryginalne.
 
Cieszyńskie Jarmarki wrosły już na stałe w przestrzeń kulturalną Cieszyna i są tłumnie odwiedzane przez mieszkańców powiatu cieszyńskiego, Zaolzia oraz okolicznych regionów. Stały się też rozpoznawalną na terenie Polski i Zaolzia marką, nierozerwalnie związaną z nadolziańskim grodem.
 
Do tej pory zorganizowane zostały następujące jarmarki:
 

- sierpień 2013 - I Cieszyński Jarmark Piastowski
- listopad 2013 - I Cieszyński Jarmark Świąteczny
- sierpień 2014 - II Cieszyński Jarmark Piastowski
- listopad 2014 - II Cieszyński Jarmark Świąteczny
- sierpień 2015 - III Cieszyński Jarmark Piastowski
- listopad 2015 - III Cieszyński Jarmark Świąteczny
- sierpień 2016 - IV Cieszyński Jarmark Piastowski
- listopad 2016 - IV Cieszyński Jarmark Świąteczny
- sierpień 2017 - V Cieszyński Jarmark Piastowski
- listopad 2017 - V Cieszyński Jarmark Świąteczny
- sierpień 2018 - VI Cieszyński Jarmark Piastowski
- listopad 2018 - VI Cieszyński Jarmark Świąteczny
- kwiecień 2019 - I Cieszyński Jarmark Na Granicy
- sierpień 2019 - VII Cieszyński Jarmark Piastowski
- grudzień 2019 - I Jarmark św. Mikołaja (2 dwudniowe edycje)

Cieszyńskie Jarmarki (2020). Wszelkie prawa zastrzeżone.